خواص بی نظیر میوه خربزه درختی، موارد مصرف و کاربرد بالینی آن

زمان خواندن این مقاله حدودا 8 دقیقه است.
دسته :خواص دارویی میوه جات
نویسنده : فلاح پور
تاریخ انتشار : 17-05-98
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (10 rating, 2 votes)
Loading...
خواص میوه خربزه درختی
نام فارسی گیاهنام انگلیسی گیاهنام علمی گیاه
خربزه درختیPapayaCarica Papaya

وجه تسمیه و تاریخچه میوه خربزه درختی

خواص میوه خربزه درختی از قدیم الایام مورد توجه مردمان بوده است. خربزه درختی در ۳ جنس وجود دارد. نر و ماده و هرمافرودیت یا دو جنسی. جنس نر فقط گرده تولید میکند و هیچوقت میوه نمیدهد. جنس ماده میوه تولید میکند که اگر بدون گرده افشانی باشد میوه ها کوچک و غیر قابل خوردن است. جنس هرمافرودیت می تواند خودش، خودش را با گرده افشانی بارور کند. تقریبا همه ی پاپایاهای کشت شده برای بهره برداری اقتصادی هرمافرودیت هستند. گفته می شود نام Papaya از لفظ Pawpaw بومی مناطق استوایی موطن پاپایا گرفته شده است. ولی از شما چه پنهان که برخی منابع معتبر می گویند این دو میوه اصلا یکی نیستند. یعنی Pawpaw گیاهی غیر از Papaya است. جالب اینکه واژه carica در نام علمی پاپایا با صفت در نام علمی انجیر یکی است.

در گذشته این گیاه دارویی بخاطر آب شیر مانندی که در درون خود داشت کشت می شد. شیری که حاوی آنزیم پروتئولیتیک پاپائین می باشد. البته به این نکنته نیز باید اشاره کرد که شیره نشت کرده از میوه نارس پاپایا را جمع می کنند و آن را پاپائین خام می نامند. در فرهنگ دارویی عامه به عنوان هضم کننده غذا بویژه غذاهای پروتئینی مورد استفاده قرار می گیرد. میوه پاپایا به صورت تازه خورده می شود. به عنوان طعم دهنده در آبنبات و بستنی هم استفاده می شود. نکته جالب آنکه دمنوش حاصل از برگ های تخمیر شده پاپایا از نظر پاپائین غنی تر از برگ های تازه آن است.

مهمترین ترکیبات شیمیایی در میوه خربزه درختی

آنزیم پاپائین مخلوطی از آنزیم های پروتئولیتیک فعال، و سایر آنزیم ها می باشد. این آنزیم از لاتکس میوه های نارس گیاه دارویی به دست می آید و جز اجزای مهم پاپایا است. در ترکیبات پاپائین، آنزیم منعقد کننده که شبیه رنین می باشد و روی کازئین شیر اثر می کند، آنزیم لخته کننده که شبیه پکتاز می باشد، و آنزیمی که روی چربی ها موثر است وجود دارد.

جالب آنکه پاپائین استاندارد می تواند تا ۳۰۰ برابر وزن خود پروتئین آلبومین سفیده تخم مرغ و همچنین تا ۳۵ برابر وزن خود گوشت (کاربرد آن به جهت نرم کردن گوشت در صنایع کالباس سازی) را هضم و تجزیه نماید. پوست و گوشت و دانه خربزه درختی دارای کارتنوئیدها و پلی فنول ها و نیز بنزیل ایزوتیوسیانات است. همچنین دانه های این خربزه همانند مغز بادام تلخ حاوی مواد سیانوژنیک مانند پروناسین می باشد. امروزه اهمیت مشتقات ایزوتیوسیاناتی و سیانوژیک گیاهی به عنوان ضد سرطان به ویژه سرطان های گوارشی و حفره شکمی بسیار مورد بحث و توجه می باشد. پاپایا دارای ماده ای به نام کموپاپائین هم می باشد که می تواند آلرژی ایجاد کند در حد شوک آنافیلاکسی.

خواص میوه خربزه درختی و ترکیبات شیمیایی

ساختار ترکیبات شیمیایی در میوه خربزه درختی

Benzyl isothiocyanate Prunasin
خواص میوه خربزه درختی Benzyl isothiocyanate خواص میوه خربزه درختی Prunasin

اشکال دارویی حاوی میوه خربزه درختی

فراوردی های دارویی حاوی عصاره خربزه درختی هنوز به بازار دارویی رسمی ایران راه نیافته است.

خواص میوه خربزه درختی و موارد مصرف و کاربرد بالینی آن

 1. پاپایا یا خربزه درختی با آنزیم هایی که دارد در ناکارآمدی ترشح پانکراس کاربرد دارد.
 2. یکی از خواص میوه خربزه درختی و یا همان پاپایا افزایش شیر در مادران شیرده است. در واقع خربزه درختی جزء آن دسته از گیاهان دارویی است که شیر مادران را افزایش می دهد.
 3. یکی دیگر از خواص میوه خربزه درختی اشتها آور و فربه کننده بدن است، و بهترین زمان مصرفش در فاصله بین دو غذا می باشد.
 4. تخم خربزه ی درختی جزء آن دسته از گیاهان دارویی است که مدر و پاک کننده کلیه ها و مثانه است و لذا در نسخه ترکیبی جهت دفع شن ها و سنگ های قابل دفع کلیه و مجاری ادراری بکار می رود.
 5. آنزیم های پاپائین موجود در گیاه را در دندان پزشکی جهت حل کردن بافت های نکروز شده بکار می برند و به نوعی یک دبرید (Debride) کننده طبیعی است. پاپائین همچنین به عنوان داروی ضد کرم به ویژه در درمان انگل تریکو سفالوس دیسپار Trichocephalus dispar نیز به کار می رود.
 6. در پایان این نکته را هم بگوئیم که پاپائین موجود در این گیاه دارویی به صورت فراورده تجاری برای ترد کردن گوشت در آشپزی هم به فروش می رسد.

خواص میوه خربزه درختی و نکات و توصیه های مهم

 1. میوه نارس پاپایا در دوران بارداری با اثرات سقط آور و قاعده آور مشابه اکسی توسین Oxytocin همراه است. لذا اگر باردار به استفاده از آن اصرار دارد در مقادیر کم و با احتیاط مصرف گردد.
  جالب آنکه میوه رسیده آن این اثر را ندارد.
 2. مراقب باشید شیرابه شیری رنگ میوه نارس آن به داخل چشم ها نپاشد چرا که سبب درد شدید و موقت، یا گهگاهی درد دائمی و حتی کوری می گردد.
 3. مصرف توام پاپایا با پردنیزولون Prednisolone و سالبوتامول Salbutamol اثرات این داروها را تضعیف و موجب کنترل نا مناسب آسم می گردد.
 4. مصرف توام گیاه دارویی با فلوفنازین Fluphenazine موجب لرزش، گرفتکی عضلات و آکاتیزی می گردد.
 5. با وارفارین و نیز هپارین های با وزن مولکولی پایین مثل انوکساپارین Enoxaparin تداخل داشته.
  به موجب افزایش INR توصیه می گردد به علت همین اثر حداقل ۷ روز پیش از جراحی مصرف فراورده های دارویی و یا مقادیر بالای مصرف گیاه قطع گردد.

خواص میوه خربزه درختی و آخرین تحقیقات و نکات ویژه

در مطالعات اخیر اثرات ضد زخم و فعالیت آنتی اکسیدانی عصاره آبی دانه خربزه درختی بر اولسر پپتیک ناشی از ایندومتاسین Indomethacin بررسی شد که نشان داد این گیاه دارویی می تواند اسیدیته معده و ترشح پپسین را کاهش داده و در مقابل آنزیم های آنتی اکسیدانت مانند کاتالاز، گلوتاتیون پراکسیداز و گلوکز 6-فسفات دهیدروژناز را افزایش دهد. این موضوع ذهن آدم را متبادر می سازد بر اینکه احتمالا می تواند در بیماری فاویسم (کمبود G6PD) موثر باشد. لذا تجویز عصاره دانه های گیاه قبل از درمان با ضد التهاب های غیراسروئیدی نقش پیش گیری کننده از زخم معده خواهد داشت.

اثرات ضدبارداری ترکیبات شیمیایی بدست آمده از عصاره اتیل استاتی دانه های خربزه درختی بر اسپرماتوزوآ، کاهش ۳۲ درصد در تحرک اسپرم، کاهش ۱۸ درصد در قدرت زیستن و افزایش ۲۹۴ درصد در اسپرماتوزوآی غیر طبیعی را نشان می دهد.

منابع

کتاب درمان شناسی گیاهان دارویی. مولف: دکتر زهرا نظری بلوکی و دکتر زهره عصام رودسری
Hussein O.B. Oloyede, et al. Journal of Integrative Medicine, Volume 13, Issue 2, March 2015, Page 105-114
Eui Julaeha, et al. Procedia Chemistry, Volume 17, 2015, page 66-69
کتاب درمان شناسی گیاهان دارویی. مولف: دکتر زهرا نظری بلوکی و دکتر زهره عصام رودسری
Hussein O.B. Oloyede, et al. Journal of Integrative Medicine, Volume 13, Issue 2, March 2015, Page 105-114
Eui Julaeha, et al. Procedia Chemistry, Volume 17, 2015, page 66-69

پست های اخیر اینستاگرام بیتکی طب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به چه موضوعی علاقه مند هستید

تاریخچه گیاهان دارویی

مجله

عضویت در خبرنامه

پیشنهادات شگفت انگیز گیاهان دارویی بیتکی طب را در ایمیل خود دریافت کنید

 • مقالات مرتبط