خواص بی نظیر میوه آووکادو، موارد مصرف و کاربرد بالینی آن

زمان خواندن این مقاله حدودا 5 دقیقه است.
دسته : خواص دارویی میوه جات
نویسنده : فلاح پور
تاریخ انتشار : 20-05-98
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (10 rating, 2 votes)
Loading...
خواص میوه آووکادو
نام فارسی گیاهنام انگلیسی گیاهنام علمی گیاه
آووکادوAvocadoPersea Americana

وجه تسمیه و تاریخچه میوه آووکادو

خواص میوه آووکادو این گیاه دارویی از قدیم الایام مورد توجه مردمان بوده است. گفته می شود نام Avocado از اصطلاح اسپانیایی Aguacate گرفته شده که خود از واژه سرخپوستی Nahuatl به معنای بیضه منشا گرفته است. به نظر میرسد بدلیل شباهت شکل این میوه با این عضو از بدن انسان باشد. جالب است بدانید قبل از سال ۱۹۱۵ آووکادو در آمریکا (کالیفرنیا) با همان نام Aguacate شناخته می شد و بعد از همان سال ۱۹۱۵ بود که انجمن آووکادوی کالیفرنیا نام قبلی این گیاه را به Avocado تغییر داد.
در انگلیس میوه آن را Alligator pear به معنای گلابی تمساح می نامیدند. شاید داشتند به بزرگی و گلابی شکل بودن آن اشاره می کردند. آووکادو گیاه دارویی است که نه تنها به عنوان یک غذا بلکه همیشه به عنوان دارو مورد توجه و استفاده بوده و هست. در قدیم الایام مردم بومی آمریکا از دانه های آن در درمان اسهال هم استفاده می کردند.
آووکادو میوه ایی شبیه به گلابی است که دارای پوستی به رنگ سبز پر رنگ و اغلب سیاه رنگ است. این میوه ی گلابی شکل دارای هسته ایی بزرگ است. پتاسیم این میوه 60 درصد بیشتر از موز می باشد و علت انرژی موجود در آن به چربی ایی که در آن نهفته شده است برمی گردد. این میوه سرشار از انواع ویتامین B ،E و ویتامین K است.

مهمترین ترکیبات شیمیایی در میوه آووکادو

آووکادو غنی از اسید های چرب اشباع شده و غیر اشباع مختلفی شامل پالمتیک، اولئیک، لینولئیک اسید و … می باشد.

خواص میوه آووکادو و ترکیبات شیمیایی آن

ساختار ترکیبات شیمیایی در میوه آووکادو

Palmitic Acid Linoleic Acid
خواص میوه آووکادو Palmitic Acid خواص میوه آووکادو Linoleic Acid

اشکال دارویی حاوی میوه آووکادو

کپسول پیاسکلدین و آوودین (تسکین دهنده و درمان استئوآرتریت).

خواص میوه آووکادو و موارد مصرف و کاربرد بالینی آن

  1. آووکادو جز آن دسته از گیاهان دارویی است که مغز ساقه (پالپ) آن برای تحریک رویش مو مناسب است.
  2. مغز ساقه این گیاه دارویی برای التیام زخم ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  3. میوه آن نیز به عنوان افزاینده میل جنسی و قاعده آورد مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. امروزه روغن آووکادو که سرشار از اسیدهای چرب و ویتامین های مغذی است در انواع فرآورده های آرایشی مانند ماسک های صورت و کرم های شب وارد شده است.
  5. به دلیل تحرک سنتز پروتئوگلیکان ها و کلاژن آووکادو جز آن دسته از گیاهان دارویی است که در درمان بیماری های دژنراتیو مفاصل و استئوآرتریت مصرف می گردد.

خواص گیاه میوه آووکادو نکات و توصیه های مهم

  1. ممکن است لاتکس آووکادو در افراد حساس سبب واکنش آلرژیک گردد.
  2. به نظر می رسد احتمالا در مصرف خوراکی به عنوان دارو تا ۲ سال و در مصرف پوستی تا ۳ ماه ایمن باشد. البته این نکته در خصوص مصرف فرآورده های مکمل آووکادو گفته شده است. بحث فرآورده های دارویی کاملا متفاوت است.
خواص میوه آووکادو

خواص میوه آووکادو و آخرین تحقیقات و نکات ویژه

چاقی یک اختلال چند عاملی است که به طور نزدیکی با هایپرلیپیدمی مرتبط است. آووکادو یک میوه خوراکی و گیاه دارویی است با طعم کره. به طور سنتی برای مزیت هایش بر سلامتی مانند کاهش وزن بکار می رفت. اخیرا مطالعاتی اثرات تعدیل کننده عصاره این میوه را بر سطح بیان کمپلکس سنتز اسید چرب، لیپوپروتئین لیپاز، فاکتور رشد فیبروبلاست و لپتین Leptin ارزیابی نموده است. بدین منظور مطالعه ای جهت تعیین اثر ضد چاقی و هایپولیپیدمیک عصاره هیدروالکلی میوه آووکادو در رت هایی که با رژیم پر چربی تغذیه می شدند انجام گرفت. عصاره آووکادو BMI، کلسترول، تری گلیسیرید و لپتین سرم رت ها را کاهش داد.

همچنین بر اساس یافته ها بیان فاکتور رشد فیبروبلاست بطور قابل توجهی افزایش داشت و این یعنی اثرات هایپولیپیدمیک این عصاره ممکن است بخشی بدلیل اثرات تعدیل کنندگی آن بر سنتز چربی اندوژن و بخشی به علت تشکیل آدیپونکتین از طریق بیان فاکتور رشد فیبروبلاست باشد (Adiponectin یک هورمون پیتیدی است که در انسان از بافت چربی ترشح می شود و بر متابولیسم چربی و گلوکز موثر است). نتایج همچنین نشان داد عصاره میوه آووکادو تاثیر عمیق بر فعالیت لپتین دارد. همان هورمون سیری که سیری و گرسنگی را کنترل می کند تا جذب غذا را تنظیم نماید.

در ادامه با آخرین تحقیقات خواص میوه آووکادو با بیتکی طب همراه باشید :

گفتنی است که در طب سنتی از برگ ها و دانه های گیاه دارویی آووکادو برای درمان و کنترل بیماری آلزایمر استفاده می گشت ولی اطلاعات در خصوص مکانیسم عملکرد آن محدود بود. در یک مطالعه اخیرا اثر عصاره آبی برگ ها و دانه های آووکادو بر برخی آنزیم های مرتبط با آلزایمر من الجمله استیل کولین استراز و بوتیریل کولین استراز و پناسیل فعالیت آنتی اکسیدان آن بررسی شد. و فعالیت آنتی کولین استراز عصاره این گیاه تایید شد.

پس می توان از آووکادو به عنوان درمان گیاهی و ارزان آلزایمر استفاده نمود. عصاره دانه (حاوی ترکیبات آلکالوئیدی بیشتر) از عصاره برگ (حاوی اجزای فنولی بیشتر) اثر مهاری بیشتری بر آنزیم داشت. توجه هم داریم که عصاره مورد بررسی عصاره آبی بوده است. و نیز اینکه بوتیریل کولین استراز در بحث آلزایمر ارزش درمانی خاصی ندارد و تنها از نظر بررسی میزان عملکرد اختصاصی ترکیب مورد نظر بر استیل کولین استراز در مطالعات مطرح می شود.

منابع

کتاب درمان شناسی گیاهان دارویی. مولف: دکتر زهرا نظری بلوکی و دکتر زهره عصام رودسری
Monika P, Geetha A. Phytonedicine. 2015 sep 15;22(10):939-45.
Oboh G, et al. J Basic Clin Physiol Pharmacol. 2016 Mar;27(2):131-40.
کتاب درمان شناسی گیاهان دارویی. مولف: دکتر زهرا نظری بلوکی و دکتر زهره عصام رودسری
Monika P, Geetha A. Phytonedicine. 2015 sep 15;22(10):939-45.
Oboh G, et al. J Basic Clin Physiol Pharmacol. 2016 Mar;27(2):131-40.

پست های اخیر اینستاگرام بیتکی طب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به چه موضوعی علاقه مند هستید

تاریخچه گیاهان دارویی

مجله

عضویت در خبرنامه

پیشنهادات شگفت انگیز گیاهان دارویی بیتکی طب را در ایمیل خود دریافت کنید